Używamy plików cookies i podobnych technologii w celu świadczenia usług. Zawsze możesz zmienić ustawienia w swojej przeglądarce. Szczegóły w Polityce Prywatności.
Niedziela, 14 lutego 2016 r.• imieniny: Walentego, Cyryla
REKLAMA
Register
tbs-wroclaw.pl - dodaj zdjęcie
tbs-wroclaw.pl - dodaj ogłoszenie
Mój Reporter: Czy we Wrocławiu można wykupić na własność mieszkanie od TBS-u? PDF Drukuj Email
TBS Wrocław - aktualności - Wrocław
Czy TBS Wrocław zajął już stanowisko w sprawie w wykupu mieszkań przez lokatorów? W jakiej fazie są prace nad nowelizacją ustawy, która okazała się niewystarczająca? - pyta nasz czytelnik Maciej Proć. Nie mamy dla niego dobrych wieści, nie wykupi swojego mieszkania we Wrocławiu. Sprawdziła to reporterka Gazety Wrocławskiej Weronika Skupin.

Niecałe dwa lata temu prezydent Polski Bronisław Komorowski podpisał ustawę z 19 sierpnia 2011 r. o zmianie ustawy o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Zakłada ona, że można wykupić mieszkanie od Towarzystwa Budownictwa Społecznego.
Jednak przepis okazał się martwy, bo przypadki udanego wykupu mieszkania od TBS można policzyć w całej Polsce dosłownie na palcach jednej ręki, a przynajmniej o nielicznych udanych przypadkach się słyszy. Dlaczego?
Po pierwsze wykupić mieszkania mogą tylko ci, którzy partycypowali w kosztach budowy swojego lokum. Musieli dać chociaż przysłowiową złotówkę, żeby być branym pod uwagę.

Ale nawet ci, którzy pokryli i 30 procent kosztów budowy nie dostali swoich mieszkań na własność. Kolejny wymóg to czas - musi minąć pięć lat odkąd mieszkamy w TBS-ach, by starać się o wykup mieszkania.
Największy problem jednak w tym, że decyzja o sprzedaży lokali należy do zgromadzenia wspólników lub walnego zgromadzenia, czyli w praktyce do TBS-ów. Ale nie wszystkie się na to zgadzają, a już na pewno nie wrocławskie.
- Nie ma decyzji o możliwości wykupu mieszkań przez lokatorów - mówi prezes wrocławskiego TBS Kazimierz Fiurst i po dalsze komentarze odsyła do magistratu.
Jak tłumaczy prawnik Seweryn Chwałek, brak zgody TBS na wykup mieszkań to zrozumiały krok. - Założeniem TBS-ów nie była prywatyzacja. Mieszkania miały być pod zarządem gminy jako zasób dla ludzi mniej zamożnych. Jeśli by je sprywatyzować, zmieni się podstawowe założenie - tłumaczy Chwałek.

czytaj więcej na:

http://www.gazetawroclawska.pl/artykul/887148,moj-reporter-czy-we-wroclawiu-mozna-wykupic-na-wlasnosc,id,t.html?cookie=1

 
Serwis przegląda: 22 gości
 
PARTNERZY PROJEKTU
osiedla.info

fenix200
autogielda200
WSPIERAMY
fdsw1
olympic

Dziękujemy za wszystkie ♥Like

Reklama

Ogłoszenia

2016-02-09Mieszkanie - kupię, przejmę
2016-01-28Zdrowie, uroda - usługi fryzjerskie, kosmetyczne, solaria
ASKE Copyright © 2016. TBS Wrocław - forum. Designed by Shape5.com